راهنمای خانواده‌ها

GUIDE

نقش خانواده‌ها

خانواده‏‌ها نقش حیاتی و تأثیر‌گذاری در آموزش، پرورش و موفقیت تحصیلی فرزندان خود دارند و به ویژه در دوره‌های آموزشی فارسی آنلاین که تمامی آموزش‌ها در منزل به اجرا در می‌آید، نقش خانواده‏‌ها بسیار بارزتر می‌شود. هر قدر خانواده‌‏ها در این دوره آموزشی بیشتر مشارکت داشته باشند، پیشرفت تحصیلی بیشتری را در فرزند خود مشاهده خواهند کرد. به عبارتی دیگر در این دوره آموزشی، خانواده‏‌ها خواسته یا ناخواسته  می‌توانند مکمل و یا مختل کننده آموزش‌های ارایه شده به فرزند خود باشند. این موضوع اهمیت تشکیل و حفظ یک مثلث آموزشی متشکل از دانش‌‏آموز، خانواده‏ و فارسی آنلاین را آشکارتر می‌سازد.

Progress

پربودن وقت خانواده‌‏ها و رسیدگی نكردن به امور آموزشی فرزند می‌تواند مانع مهم دیگری برای عدم پیشرفت دانش‌آموز باشد، لذا فارسی آنلاین توصیه می‌کند:
–  خانواده‌‏ها برای رسیدگی به امور درسی فرزند خود برنامه منظمی داشته باشند.
–  از آنجا که  آموزش و یادگیری زبان فارسی فرایندی زمان‌بر و نیازمند تمرین‌های پی‌در‌پی می‌باشد، بنابراین لازم است خانواده‌‏ها اطمینان پیدا کنند که فرزندشان در هفته، مدت زمان معینی (حداقل ۴ ساعت) را به مطالعه زبان فارسی اختصاص می‌دهد و در فرایند یادگیری وقفه‌ای نمی‌‌افتد.
–  دانش‌آموزان در هر هفته دو جلسه ۲ ساعته را صرف یادگیری زبان فارسی کنند و در هر جلسه دو تا سه درس را، بر حسب حجم درس و سرعت پیشرفت، بگذرانند.
–  خانواده‌‏ها باید آموزش‌ها و راهنمایی‌های خود را با شیوه‌ی آموزش فارسی آنلاین همراه و همگام کنند زیرا هماهنگ نبودن آموزه‌های خانواده‌‏ها با این دوره آموزشی، می‌تواند دانش‌آموز را در روند یادگیری دچار تردید و سردرگمی كند.
–  وقتی که فرزندتان به خوبی از عهده‌ی یادگیری مطالب برآمد، با تشویق به او نشان دهید که از موفقیتش دلگرم شده‌اید. تشویق به موقع، به افزایش انگیزه دانش‌آموز كمك می‌كند.CONTENTS

آشنایی با محتوای دوره آموزشی فارسی آنلاین
دوره آموزشی فارسی آنلاین شامل ۴ سطح: نگاره‌ها، نشانه‌ها (۱)، نشانه‌ها (۲) و واژه‌آموزی است.
 
سطح اول – نگاره‌ها
این سطح با هدف آماده‌کردن دانش‌آموز برای:
–  تشخيص تصویر‏ها و بيان آنها به زبان فارسی
–  دقت کردن در شیوه‌ی تلفظ کلمه‌ها و صداها
–  بازشناختن انواع صداها در کلمه‌ها،
طراحی گردیده و شامل ۱۲ نگاره می‌باشد. هر نگاره مجموعه تصویر‏هایی است که یک عنوان یا موضوع خاص را در بر می‌گيرد. این موضوع‏‌ها شامل موارد زیر می‌شود:
–  حیوان‌ها، حشره‌ها و پرنده‌ها
–  اعضای بدن
–  شکل‌ها
–  وسیله‌های نقلیه
–  شغل‌ها
–  اعضای خانواده
–  عید نوروز و شب یلدا
–  رنگ‌ها
–  پوشیدنی‌ها
–  ورزش‌ها
–  میوه‌ها و سبزی‌ها
–  وسیله‌های خانه و مدرسه
 
در هر نگاره متناسب با موضوع آن، تصویرهایی به دانش‌آموز نشان داده می‌شود که در زیر هر یک نام آن نوشته شده است. این امر باعث می‌گردد که تصویر و نام آن، هر دو در ذهن دانش‌آموز ثبت و ضبط شود و در نتیجه وی با واژگان بيشتری آشنایی یابد.
 
سطح دوم – نشانه‌ها (۱)
این سطح شامل ۲۰ بخش است. در هر بخش، آموزش‌ها پیرامون یک نشانه خطی صورت می‌گیرد.
این آموزش‌ها شامل موارد زیر است:
–  آشنایی با صدای نشانه‌ و جایگاه آن در کلمه
–  آشنایی با کلمه‌‏های کلیدی درس و صداهای آنها
–  آشنایی با روش نوشتن نشانه و کلمه
–  آشنایی با کلمه‌سازی
–  آشنایی با جمله‌سازی
–  و یادگیری روان‌خوانی
 
تمامی این آموزش‌ها در محیطی سرشار از انیمیشن، ﺗﺼﻮﯾﺮ، دﺍﺳﺘﺎﻥ، ﺷﻌﺮ، ﺑﺎﺯی ﻭ ﺳﺮﮔﺮمی‌های متنوع و جذاب ارایه می‌گردند.
 
سطح سوم – نشانه‌ها (۲)
در این سطح ۲۰ نشانه باقی‌مانده الفبای فارسی در ۲۰ بخش مجزا آموزش داده می‌شود. شیوه آموزش، مشابه سطح دوم است.
 
سطح چهارم – درک مطلب و واژه‌آموزی
یکی از آموزه‌های مهم این سطح، واژه‌آموزی است که شامل آموزش موارد زیر می‌باشد:
–  واژه‌های هم‌معنا
–  واژه‌های متضاد
–  و واژه‌های ترکيبی

سایر آموزه‌ها موارد زیر را شامل می‌شود :
–  صفت‌ها، صفت‌های برتر، صفت‌های برترین 
–  روش جمع بستن
–  و اعداد

 
در این سطح، به‌منظور تمرکز بیشتر بر مهارت‌های خواندن و درک مطلب، به‌طور منظم داستان‌ها و تمرین‌هایی در نظر گرفته شده که ضمن کمک به تقویت توانایی روان‌خونی در دانش‌آموز، قدرت درک مطلب را در او افزایش می‌دهد. به عبارت دیگر، آموزش‌ها به گونه‌ای است که دانش‌آموز یاد می‌گيرد با لحن و آهنگ متناسب با متن، مطلب را بخواند، فکر خود را هنگام خواندن متمرکز کند و پیام‌های موجود در متن را بفهمد و به تعبير و تفسير آنها بپردازد.
GRAPH 

آشنایی با روند گزارش‌دهی از میزان پیشرفت دانش‌آموز
ارزشیابی پیشرفت تحصیلی دانش‌آموز در طول دوره، در فاصله‌‏های زمانی از پیش تعیین شده، انجام می‌پذیرد. این ارزشیابی‌ها با استفاده از ابزارهای مختلف از جمله آزمون‌های دوره‌ای صورت می‌‌‌گیرد. گزارش نتیجه‌های ارزشیابی پیشرفت تحصیلی دانش‌آموز در طول دوره و در هر زمان قابل ارایه به خانواده‏‌ها است اما برای اطمینان بیشتر به صورت کتبی هر ماه یک‌بار به خانواده‌‏ها ارایه می‌شود.